Borgerliga intressen men hjärtat till vänster

Måndag – Treblinka & Tisdag – Krakow

Måndag 23/1-2012
Efter promenaden i Warszava styrde vi bussen mot förintelselägret Treblinka, eller platsen där det låg. Det finns ingenting kvar av byggnader eller något annat där då tyskarna brände allting till grunden för att oskadliggöra bevis.

Det här är inte gravstenar, utan varje sten representerar en by som utrotats på judar då de skickats till Treblinka. Hela fältet var fullt av stenar, närmast ser ni Warszava.

Efter Treblinka hoppade vi på bussen för att åka söderut mot Krakow, en ca 6 h lång bussresa. Anja och jag! 😀

Tisdag 24/1-2012

Vi ska stanna tre nätter här i Krakow, och idag har vi besökt den judiska kyrkogården. Här fick man verkligen se den judiska traditionen att lägga stenar på gravarna och inte blommor. Kyrkogården fanns här innan kriget.

Vi gick till Schinders gamla fabrik och muséet där.

Ett foto av ett foto där en nazist klipper av en jude hans karaktäristiska lockar på sidorna.

Schindlers forna fabrik. Han räddade 1100 judar. Se Schinders list!

Fika i Gamla stan i Krakow!

Jag och Ellie 🙂

Nu skall vi strax iväg och käka middag på en judisk restaurang. Time to dress! Hörs kanske ikväll, pussar!

//ALiCE med ICE

 

Previous

Pics från Polen so far

Next

Auschwitz

1 Comment

  1. imo andrews

    Hej Alice !!!!

    Har just läst igenom och sett alla bilder du har skickat. Det är verkligen helt otroligt att allt du och dina kompisar har sett verkligen har skett!!!!
    Du har tagit jättefina kort och man har tydligt kunnat se vad som skrivits på
    minnesstenar.
    Kram
    mormor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén