Borgerliga intressen men hjärtat till vänster

Uppsala 10-12 mars

Förra helgen den 10-12 mars var jag och hälsade på Lise i Uppsala! Det var UN_DER_BART!!!! Som jag skrev till Lise – många gånger känner jag mig socialt trött efter att ha varit iväg en helg, och känner att jag egentligen skulle behöva ännu en helg efter helgen. Men de här dagarna kändes bara sköna och energidepåerna fylldes på. Det var nog en kombination av det otroliga vintervädret, att vi gick långa promenader i snön både lördagen och söndagen, och att jag och Lise bara generellt funkar väldigt bra ihop, och att vi kan vila passivt med varandra.

På lördagen promenixade vi genom Håga naturreservat in till stan för att gå på en liten konsert med Uppsalas feministiska kör.
Så härligt väääädeeer
Sicken grej med landsbygden så nära inpå stan! Lyx!
Uppsala Domkyrka i vinterskrud!! Vacker
På konserten fanns Daisy och Casey!!! Så himla roligt att träffa dem igen, speciellt Casey som jag inte träffat på år och dar. De kom hem till oss (d.v.s. Lise) på kvällen där vi åt lyx-tacos, snackade och gosade i soffan.
Nästa dag, ut på tur, aldrig sur! Lise hade till och med på sig skidorna denna dag. Målet var Caseys kollektiv.
Lise var inte den enda som gjorde skidspår i snön om man säger så
Om möjligt ännu härligare väder på söndagen?
<3

Efter att vi blivit bjudna på pannkakor hos Casey fick jag ta mitt pick och pack till stationen och åka hemåt, efter en fantastisk liten Uppsala helg.

Kommentera här.

Previous

Februari 2023

Next

Mina drömmars stad – Per-Anders Fogelström (1960)

1 Comment

  1. Mami

    Vila passivt , så fint

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén